Praktyki kształcą

Kiedy zapytaliśmy studentów, czego nauczyli się podczas swoich 3-miesięcznych praktyk w Dubaju, wymieniali przede wszystkim elastyczność, odporność na częste i nagłe zmiany oraz większą komunikatywność. Ćwiczyli także nieustannie umiejętności językowe, poszerzyli nie tylko znajomość angielskiego, ale i hiszpańskiego czy innych języków – goście przybywali do Pawilonu Polski z całego świata. Wielu z praktykantów nie zdawało sobie sprawy, jak w rzeczywistości będą wyglądać ich zajęcia i z czym przyjdzie im się zmierzyć:

Praktyka bardzo rozwinęła moje horyzonty i pogłębiła dotychczasową wiedzę. Dotyczy to w szczególności takich tematów jak Zrównoważony Rozwój, nowe technologie, Smart City, autonomiczne pojazdy i cały transport przyszłości. Praktyka nauczyła mnie także pracy z ludźmi o bardzo zróżnicowanym profilu (osoby starsze, osoby niepełnosprawne, klienci biznesowi, goście VIP, dzieci i wycieczki szkolne) – opowiada Alicja Doktór. Wg studentki, praktyki to niezwykłe doświadczenie, uczące jak radzić sobie w pracy i życiu codziennym:

Zrozumiałam dzięki temu, jak ważne jest indywidualne podejście do każdego gościa/klienta. Nauczyłam się także radzić sobie w sytuacjach trudnych i niespodziewanych (była to praca w warunkach bardzo dynamicznych i nieprzewidywalnych, wymagająca niejednokrotnie dużej elastyczności i sztuki improwizacji). Miałam także okazję zobaczyć jak „od kuchni” wygląda organizacja wszelkiego rodzaju imprez i eventów – dodaje Alicja.

A okazji do pracy przy rozmaitych wydarzeniach było mnóstwo. Studenci angażowali się w organizację Dnia Polskiego, dni regionów, Międzynarodowego Dnia Kobiet, Polsko- Arabskiego Forum Gospodarczego i Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego. Praktykanci mieli okazję wykazać się zdolnościami tanecznymi, wystąpić w rolach modeli czy konferansjerów.

Od studentów dowiedzieliśmy się też, że dzięki praktyki w Dubaju przyniosły im także bardzo wymierne korzyści. Stworzyli nowe artykuły naukowe, prace zaliczeniowe czy dyplomowe. Zgromadzili też materiały na kolejne teksty, jakie zamierzają napisać w przyszłości np. na drugim stopniu studiów. Dzięki nabytej wiedzy z łatwością zdali kolokwia na swoich kierunkach, zwłaszcza związanych z turystyką. Niektórym z kolei udało się nawiązać międzynarodowe kontakty, które – jak mają nadzieję – zaowocują współpracą zawodową już niedługo.

Dubaj – miasto kontrastów

Ale praktyki to czas nie tylko spędzony na działaniach w Pawilonie Polski. Studenci w wolnym czasie chłonęli obcą kulturę, poznawali nowe zakątki, by jak najlepiej wykorzystać spędzone w ZEA miesiące. Zgodnie podkreślają, że Dubaj, choć znajduje się w centrum arabskiej kultury, u wybrzeży Zatoki Perskiej, tchnie międzynarodowym klimatem na co dzień, także z dala od pawilonów Expo.

Dubaj zaskoczył mnie swoją międzynarodowością – będąc tam nie czuć, że jest się w części świata tak odległej kulturowo – mówi Sara Grądziel, jedna z uczestniczek praktyk. Jak dodaje, na każdym kroku zauważalne były nierówności społeczne wśród mieszkańców:

Wyjazd pozwolił mi nieco „odczarować” obraz tego miasta jako stolicy luksusu i nowoczesności, można tam było zaobserwować wiele kontrastów – sportowe samochody i stare busiki zaparkowane przy tej samej ulicy, wielkie wieżowce i zwykłe budynki tuż obok.

Podobnie pobyt w mieście wspomina Alicja Liszka:

Na każdym kroku bieda sąsiaduje tu z bogactwem. Dostrzeżenie tego robi bardzo mocne wrażenie. Uważam, że każda osoba podróżująca do Dubaju, powinna poświęcić trochę czasu na zrozumienie tej kultury. Wizyta w najbardziej rozpoznawalnych miejscach nie da możliwości dostrzeżenia tego, co realnie ma do zaoferowania miasto.

Studenci wśród ciekawostek, z którymi zetknęli się po raz pierwszy, wymieniali także wyjątkową wartość rodziny w Dubaju, rygorystyczne podejście do wiary, tradycyjne stroje kobiet, podziały na damskie i męskie wagony w komunikacji miejskiej oraz wielki szacunek dla władcy, którego podobiznę umieszczano często nawet na przedmiotach użytku codziennego.

Nowe doświadczenia z dala od Polski

Po odwiedzeniu najbardziej typowych miejsc turystycznych takich jak: Burj Khalifa, Dubai Marina, Mangrove National Park Abu Dhabi, Hatta czy Deira oraz obejrzeniu wystaw w innych pawilonach na Expo, studenci z chęcią zagłębiali się w tradycjach i zwyczajach tego niejednorodnego miasta. We wspomnieniach kilku osób przewijała się historia niezwykłego spotkania z miejscowym  policjantem (nazywanym przez studentów Wujkiem), który pomógł grupie praktykantek dotrzeć bezpiecznie z wycieczki, po czym został przez nie zaproszony na Expo. O niezwykłym wydarzeniu tak opowiada Alicja Liszka:

Podczas wizyty Wujek ciesząc się, że miał możliwość poznania nas, zaprosił naszą grupkę wraz z dyrektorem pawilonu do swojego domu na ucztę wraz z jego 8 córkami i 9 synami. Po tygodniu łącznie w 10 osób wybraliśmy się wspólnie ponownie do Ajmanu, do domu naszego Wujka. W całej sytuacji bardzo pomagał dyrektor pawilonu – Mouneer, który tłumaczył nam słowa Wujka. Kolacja odbywała się w ogromnym namiocie dla gości znajdującym się przed domem. Rodzina przygotowała wielką ucztę na naszą wizytę. Otrzymaliśmy kawę, daktyle oraz słodycze, a głównym daniem były ogromne półmiski baraniny na ryżu. Doświadczenie to jest dla mnie szczególne, ponieważ dało nam możliwość zobaczenia od wewnątrz życia mieszkańców ZEA, poznania ich kultury i tradycji oraz poczucia się jej częścią.

Drugim wyjątkowym doświadczeniem z punktu widzenia praktykantów z chronologicznie pierwszej grupy przebywającej w Dubaju okazały się Święta Bożego Narodzenia. Większość spędzała je po raz pierwszy z dala od rodziny, w zupełnie nietypowym otoczeniu. Tak te dni wspomina Emilia Wysocka:

Był to pierwszy raz kiedy spędzałam święta poza domem i w innym kraju, wśród obcej kultury. Pomimo tego było czuć ducha świąt, ponieważ wszędzie znajdowały się ozdoby świąteczne, tak samo w galeriach można było łatwo kupić dekoracje. I o ile wigilię spędzaliśmy razem w mieszkaniu i przygotowywaliśmy tradycyjne dania, o tyle pierwszego dnia świąt przebywaliśmy na plaży.

Praktyki zagraniczne – inwestycja w przyszłość

Studenci zapytani, czy poleciliby udział w praktykach podczas podobnego wydarzenia swoim kolegom z uczelni, jednogłośnie odpowiadają:

Emilia Wysocka:

Tak! Ponieważ jest to niesamowita okazja do bycia samodzielnym, do poznania nowych, ciekawych osób, do zwiedzenia kraju i poznania kultury. Takie praktyki bardzo rozwijają człowieka.

Gabriela Hus:

Oczywiście! Poznawanie młodych ludzi z innych krajów z taką samą pasją odkrywania świata jest czymś niesamowitym. Jestem bardzo wdzięczna, że miałam zaszczyt brać udział w tak ogromnym wydarzeniu. Wszystkim studentom polecam brać udział w takich międzynarodowych projektach, np. Erasmus, wolontariat z AIESEC itd. Możliwości jest mnóstwo i są one na wyciągnięcie ręki.

Alicja Liszka:

Uważam, że ten wyjazd był szansą, z której skali nie zdawałam sobie sprawy tak naprawdę do końca  pobytu w Dubaju. Praktyki dały możliwość poznania zupełnie innego świata, wspaniałych ludzi i samego siebie w wielu różnych aspektach. Moim zdaniem nie ma osoby, która na swój sposób nie skorzystałaby z takiego wyjazdu. Na ten moment naprawdę niewiarygodnym wydaje się fakt, że przez 97 dni mieszkałam i pracowałam w Dubaju na jednym z największych cyklicznych wydarzeń światowych. Była to moim zdaniem szansa, której nigdy nie spodziewałam się dostać i uważam, że każda osoba powinna korzystać z takich możliwości, gdyż finalnie przynoszą one znacznie więcej korzyści, niż ktokolwiek z nas może sobie wyobrazić na etapie rekrutacji.

Powrót do rzeczywistości

Po zakończeniu praktyk obydwie grupy – pierwsza 24 stycznia, a druga 12 kwietnia – spotkały się z JM Rektorem dr hab. Stanisławem Mazurem, prof. UEK oraz Prorektorem ds. Projektów i Współpracy dr. hab. Piotrem Bułą, prof. UEK oraz kierownik Akademickiego Centrum Kariery – Mają Timler-Świech, koordynator projektu, aby oficjalnie podsumować udział w Expo 2020 Dubai.

W drugim spotkaniu uczestniczyli także specjalnie zaproszeni goście – Marta Zielińska, Koordynator ds. Programu i Promocji Regionalnej oraz Współpracy z uczelniami z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i dr hab. Marcin Gębarowski z Katedry Zarządzania Procesowego UEK. Oboje otrzymali oficjalne gratulacje i podziękowania: Pani Marta Zielińska za ogromny wkład pracy w realizację zadania, współdziałanie z Uczelnią oraz czuwanie nad studentami, a prof. Gębarowski za promowanie wśród studentów idei Expo, dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie wystaw światowych.

Rektorzy pogratulowali wszystkim uczestnikom praktyk ich udziału i godnego reprezentowania uczelni na arenie międzynarodowej. Podkreślali wyjątkowość projektu oraz wszystkich zakwalifikowanych do niego studentów. Praktykanci pełnili rolę gospodarzy Pawilonu Polski na Expo i angażowali się w mnóstwo dodatkowych zajęć: pomoc logistyczną, organizowanie czasu dzieciom, udzielanie wszelkich informacji, promocję naszego kraju i kultury, pomoc w organizacji wydarzeń takich jak: Święto Niepodległości, Dzień Polski na Expo, Międzynarodowy Dzień Kobiet, Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze, występy taneczne, pokazy mody, koncerty muzyczne czy dni regionów.

Efekty działań praktykantów, ich wspomnienia i wrażenia zebrano w trzech krótkich filmach, przygotowanych przez nich, PAIH oraz pracowników Akademickiego Centrum Kariery. Zostały one wyświetlone podczas obydwu spotkań. Studenci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki z rąk Rektorów. Na zakończenie, w trakcie nieoficjalnej części uczestnicy chętnie dzielili się przeżyciami z praktyk, opowiadali o swoich indywidualnych doświadczeniach w czasie Expo, spotkaniu z kulturą Zjednoczonych Emiratów Arabskich i podkreślali, że to wydarzenie zmieniło ich życie oraz na pewno wpłynie na przebieg ich kariery zawodowej. Korzyści wynikających z odbycia praktyk za granicą nie da się porównać z żadnym innym doświadczeniem.

Gratulujemy wszystkim studentom i życzymy im powodzenia w dalszych działaniach!

Zobacz videorelacje i fotorelacje z wyjazdu.

„Finansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach dotacji celowej na realizację Zadania zleconego pn. „Organizacja zagranicznych praktyk dla 20 studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w związku z udziałem Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai”.

Sprawdź najnowsze aktualności ACK UEK

Sprawdź nowości i aktualności naszego biura karier i rynku pracy.