Erasmus+ – praktyki zagraniczne

Praktyki zagraniczne dla studentów

Planujesz wyjazd na praktyki zagraniczne Erasmus+? Poniżej znajdziesz informacje dotyczące aplikacji do programu, wyjazdu i rozliczenia praktyk. Możesz również sprawdzić, jak wyglądały inne praktyki zagraniczne realizowane przez ACK.

Aplikacja

Praktyki Erasmus+ 2022/2023 – informacje ogólne

Poznaj całkowite możliwości programu Erasmus+, wskazówki, jak się przygotować do wyjazdu i nie tylko. Na kolejnej podstronie znajdziesz informacje na temat:

  • Warunków wyjazdów – oprócz praktyk program Erasmus+ oferuje wymiany studenckie. Z programu Erasmus+ można korzystać wielorazowo i również jako absolwent.
    Sprawdź szczegóły

  • Zgodności z kierunkiem studiów – informacje związane ze zgodnością praktyk z Twoim kierunkiem.
    Sprawdź szczegóły

  • Pracodawców – zasady wybierania miejsca pracy podczas programu Erasmus+, spis organizacji biorących udział w programie.
    Sprawdź szczegóły

  • Finansowania wyjazdu – źródła dofinansowań wyjazdów zagranicznych z programem Erasmus+, dodatki pieniężne bądź ulgi dla osób z niepełnosprawnościami albo prawem do stypendium socjalnego.
    Sprawdź szczegóły

  • Rekrutacji – terminy składnia zgłoszeń, potrzebne dokumenty oraz profil uczestnika.
    Sprawdź szczegóły

  • Rezygnacji – dokładny opis procedury w przypadku wycofania się z wyjazdu Erasmus+.
    Sprawdź szczegóły

wyjazd

Wyjazd na praktyki Erasmus+

Zanim wyjedziesz na praktyki z programem Erasmus+ musisz pamiętać o dwóch rzeczach.

Przygotowanie dokumentów

Przedstawiamy procedurę przygotowania dokumentów do wyjazdu na praktyki zagraniczne. Dotyczy ona osób, które mają już za sobą aplikację, zostały zakwalifikowane do programu Erasmus+, znalazły konkretną firmę, gdzie odbędą praktyki i szykują się do wyjazdu.

Zakwaterowanie

Chciałbyś wyjechać na praktyki zagraniczne, ale nie wiesz jak znaleźć?! – mamy dla Ciebie pomoc! Sprawdź nasze porady związane z zakwaterowaniem na wyjeździe Erasmus+.

rozliczenie

Zakończenie i rozliczenie praktyk Erasmus+

Do rozliczenia praktyki potrzebne będą:

  • Learning Agreement Before the Mobility – oryginał (wypełniony elektronicznie, z odręcznym podpisem pracodawcy),
  • Learning Agreement After the Mobility – oryginał (wypełniony elektronicznie, z odręcznym podpisem pracodawcy) podpisany najwcześniej w ostatnim dniu praktyki,
  • Internship Confirmation After – oryginał (z odręcznym podpisem pracodawcy) podpisany najwcześniej w ostatnim dniu praktyki,
  • Kwestionariusz oceny praktyki (pobrany ze strony ACK).

Powyższe dokumenty należy dostarczyć do biura ACK (bud. Księżówka, pok. K1) lub wysłać pocztą na adres: Akademickie Centrum Kariery UEK, ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

  • Indywidualny raport z mobilności w systemie on-line EUSsurvey – link zostanie wysłany na podany wcześniej adres e-mail.

  • Przed zakończeniem praktyki prosimy o przesłanie do ACK skanu Learning Agreement After do akceptacji pracownika biura.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania dotyczące praktyk Erasmus+

Poniżej znajdziecie pytania, które pojawiają się najczęściej, jeśli chodzi o program praktyk zagranicznych Erasmus+. Jeśli jeszcze jakieś wątpliwości Was nurtują, piszcie śmiało – uzupełnimy listę pytań.

Jeśli kraj, który wybrałaś/eś na etapie rekrutacji w formularzu zgłoszeniowym już Ci nie odpowiada, możesz go zmienić na kraj z tej samej grupy finansowej (więcej informacji – Praktyki Erasmus+ 2022/2023 – informacje ogólne). Jeśli chodzi o wybór kraju z wyższą stawką grantu (np. zmiana grupy 2 na 1), skontaktuj się indywidualnie z pracownikiem ACK – decyzja zostanie podjęta zgodnie z budżetem programu.

Zakwalifikowałaś/eś się do programu, ale jednak zmieniły się Twoje plany i nie dasz rady wyjechać? Wyślij do ACK rezygnację drogą mailową. Rezygnacja przed wyjazdem jest bez konsekwencji.

Tak! Poszukiwanie pracodawcy to jedno z głównych zadań każdego uczestnika praktyk zagranicznych w programie Erasmus+.

Learning Agreement to dokument, który wypełniasz razem z pracodawcą przed i po praktyce. Składa się z trzech części: Before, During i After. Każdą z nich należy uzupełnić ELEKTRONICZNIE, a podpisy złożone pod nią muszą być odręczne. ACK musi otrzymać oryginały dokumentów.

Mieszkanie to Twoja indywidualna sprawa. Uczelnia nie będzie w żaden sposób w to wnikać. Zachęcamy Cię do skorzystania z grup na Facebooku, które są dedykowane Erasmusom szukającym mieszkania. Możesz też znaleźć ofertę z zagwarantowanym zakwaterowaniem, w dodatku darmowym. Takie praktyki oferuje np. Placement Slovakia – wyszukiwarka praktyk podlinkowana na naszej stronie.

Oczywiście! Będzie to dla Ciebie duży plus, jeśli znaleziona praktyka okaże się płatna. Grant otrzymany od Uczelni ma charakter dodatkowego dofinansowania, a nie głównego źródła utrzymania.

Każdy student może skorzystać z 12 miesięcy na wyjazdy zagraniczne na każdym stopniu studiów (na jednolitych studiach magisterskich to 24 miesiące). Minimalny czas praktyk to 2 miesiące. To obowiązkowy wymiar czasu do tego, by praktyka została zaliczona przez Erasmus+.

Jeśli będziesz wyjeżdżać jako student, praktykę może odbyć w trakcie wakacji. Jeśli chcesz wyjechać w trakcie roku akademickiego, musisz prosić o zgodę właściwego dziekanatu i Twojego promotora (jeśli go już posiadasz). Z kolei wyjazdy absolwenckie odbywają się zwykle po obronie pracy dyplomowej, czyli po zakończeniu studiów.

Na praktyki absolwenckie możesz się wybrać już 2 tygodnie po obronieniu pracy dyplomowej. Po znalezieniu pracodawcy poinformuj nas o tym tak szybko, jak to możliwe i rozpocznij procedurę wyjazdową. Na spokojne zgromadzenie dokumentów potrzebne Ci będą dwa tygodnie.

W momencie kiedy przeszłaś/przeszedłeś pozytywnie rekrutację do programu praktyk Erasmus+, możesz zacząć szukać pracodawcy. Najlepiej zrobić to naj najszybciej, biorąc pod uwagę datę zakończenia aktualnego programu Erasmus+.

W momencie, kiedy zostaniesz zakwalifikowany do programu Erasmus+, otrzymujesz także gwarancję dofinasowania na wyjazd. Pozostaje Ci już tylko szukać pracodawcy i rozpocząć procedurę wyjazdową.

I ratę grantu w wysokości 85% otrzymasz po podpisaniu umowy z Uczelnią, natomiast pozostałe 15% wypłacimy Ci po zakończeniu praktyk i rozliczeniu ich na uczelni (masz na to maksymalnie miesiąc od daty zakończenia praktyk).

Tak, możesz wyjechać ponownie, jeśli masz jeszcze odpowiednią ilość kapitału mobilności. Wyjazd ten będzie tak samo dofinansowany.

Relacje z praktyk

Zobacz relacje z wyjazdów zagranicznych naszych studentów i studentek.

Praktyki Zagraniczne

UEK w Dubaju! – podsumowanie praktyk zagranicznych

4 kwietnia 2022

1 października 2021 rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai, a wraz z nią po raz pierwszy w historii praktyki studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (oraz czterech innych polskich uczelni) w Pawilonie Polski. 20 ambitnych studentów naszej uczelni, podzielonych na dwie grupy, przejęło obowiązki gospodarzy polskiej części wystawy, w jak najlepszy sposób reprezentując UEK i nasz kraj. 31 marca 2022 wystawa przeszła do historii, a nasi studenci wrócili do swojej codzienności. Na łamach „Kuriera UEK” podzielili się wrażeniami z okresu spędzonego w Dubaju i podsumowali nabyte w ZEA doświadczenia.